fbpx

Nie ukrywajmy, cena stanowi jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze okien. Ceny okien dostępnych na polskim rynku wahają się od kilkuset do nawet kilkuset tysięcy złotych. Do tego często dochodzi koszt montażu. Co zatem należy wiedzieć, aby nie przepłacić?

Różnice cenowe najczęściej wynikają z rozwiązań technologicznych stosowanych przez producentów, rodzajem materiału, z którego wykonane są okna. Decydujący wpływ ma także marka okien. To co szczególnie należy wziąć pod uwagę to: 

odporność na stłuczenia i zarysowania, 

stopień przepuszczalności ciepła, 

dźwiękoszczelność, 

trwałość 

oraz przepuszczalność światła.

Okna dobieramy wg. naszych potrzeb, warto również wziąć pod uwagę uwarunkowania, położenia naszego domu/mieszkania, a dokładnie bliskość źródeł hałasu jak chociażby ruchliwe ulice oraz stopień nasłonecznienia.

Design, czy aby na pewno jest drugorzędny? 

Wygląd okien, mocno rzutuje na ich finalną cenę. Standardowy i najczęściej stosowany kolor okien PCV to oczywiście biały, jest to kolor, który od odbiorcy nie wymaga zazwyczaj żadnych dopłat. Jednak nie będzie on pasować do każdego typu elewacji czy całości projektu architektonicznego. W szczególności tyczy się to domów stylizowanych na tradycyjne lub na wzór dawnych szlacheckich dworków, białe okna ciężko również dopasować do bardziej nowoczesnych projektów. W pierwszym przypadku wybór najczęściej pada na okna, swym kolorem imitujące kolor drewna, można oczywiście puścić wodze fantazji wybierając bardziej awangardowe kolory.

W przypadku okleiny drewnopodobnej, zazwyczaj należy liczyć się z dopłatą rzędu kilkudziesięciu procent wartości okna za obydwie strony. 

Uwaga! Jeśli jednak planujesz dokonać wymiany okien w budynku spółdzielczym, dowiedz się uprzednio w administracji spółdzielni, czy istnieje możliwość zastosowania wybranego przez Ciebie koloru.

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na cenę, jest kształt okna. Okna o nietypowych kształtach są zdecydowanie droższe , od standardowych prostokątnych odpowiedników. Rzecz jasna, wynika to z bardziej skomplikowanego procesu produkcyjnego. Często takie okna powstają na specjalne zamówienie.

Im bardziej nowoczesne okno, im większa ingerencja w jego kształt, tym cena będzie odpowiednio wyższa.

Ile komór w oknie i jakie to ma znaczenie?

Produkcja okien, także podlega procesom optymalizacyjnym, dlatego obecnie nawet okna drewniane, nie są wykonane z litego materiału. W każdym oknie natomiast znajdziemy tzw. profile, podzielone na komory. Zasada jest prosta, im więcej komór w oknie, tym okno jest stabilniejsze. Komory pełnią funkcję termoizolacyjną.  

Głównie produkowane są okna 5-komorowe, są one względnie tanie, przy zachowaniu optymalnych właściwości izolacyjnych, skutecznie chroniąc przed chłodem. Chronią nie tylko przed chłodem, ale i wilgocią, dzięki dodatkowym komorom odwadniającym. 

Jeśli zależy Ci na bardzo dobrej izolacji cieplnej, bo przykładowo, Twój znajduje się na otwartej przestrzeni, warto wybrać okna 8-komorowe, gwarantujące najwyższy stopień izolacji. Istotna jest także grubość ścianek komór, im większa grubość i im więcej powietrza w komorach, tym lepsze właściwości izolacyjne. 

Jak istotna jest grubość i ilość szyb

Standardowo ona zawierają pakiety dwuszybowe, jednym słowem, w ramie zamontowane są połączone, ze sobą dwie szyby. Przedzielone są one metalową ramką, zaś ich przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym zapewniającym dodatkową izolację. Są to okna dostępne w najbardziej dogodnych cenach.

Dostępne są także okna o szerszym pakiecie szybowym, zawierające po 3-4 szyby. Są one cieplejsze i idealne wygłuszają pomieszczenie. Co jednak oczywiste, im więcej szyb, tym wyższa cena, wynika to także z konieczności zastosowania grubszego profilu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę, jest grubość szyb. Najczęściej stosowane są szyby o grubości 3 mm lub 4 mm. Natomiast szyby mające spełniać warunki dźwiękoszczelne, mogą mieć grubość od 6-8 mm.

Szyby zazwyczaj nie są dodatkowo powlekane, natomiast w droższych wersjach stosowany jest laminat z folii PVB, który chroni dodatkowo przed stłuczeniami zewnętrznymi. Takie okna warto zastosować w domach parterowych, które narażone są na próby włamania. To także świetny wybór w przypadku, w którym w pobliżu domu planujemy również wygospodarować miejsce do zabaw dla dzieci. 

Najtańsze dostępne na rynku okna, to tzw. okna stałe, czyli nie otwierające się, jak również okna uchylne. Okna rozwierane i uchylno-rozwierane są nieco droższe ale o wiele praktyczniejsze. Najczęściej stosowana jest kombinacja tych dwóch rozwiązań. 

Montaż – czy powinien być dodatkowo płatny?

W usługę montażu, prócz zamontowania nowych okien, wliczają się jeszcze takie usługi jak przywiezienie wybranych okien do domu Klienta, demontaż starych okien, montaż nowych oraz finalnie utylizacja zdemontowanych uprzednio starych okien, a także izolacja przy pomocy pianką montażową.

W przypadku tzw. ciepłego montażu, cena okien znacznie wzrośnie, a to dlatego, że konieczne jest zastosowanie dodatkowych podpór, które pozwalają na umieszczenie okna poza otworem okiennym. W takich wypadkach stosuje się także dodatkową warstwę ocieplenia, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

Wybór najbardziej optymalnych rozwiązań okiennych nie należy do najprostszych, pod uwagę należy wziąć zarówno uwarunkowania lokalizacyjne domu/mieszkania, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń oraz względy wizualne i praktyczne.

Dlatego warto sięgnąć po poradę specjalistów. Stylowy Parkiet oferuje zarówno fachowe doradztwo, jak również szeroki wybór okien i usługi montażowe w jednym.