fbpx

Meble drewniane, a podłoga – jak dobierać meble do podłóg?

Podłoga to nie tylko praktyczny element domu, na którym każdego dnia stawiamy setki kroków. Jest akcentem, który może dopieścić całą aranżację, dodając jej odrobiny luksusu, ciepła czy przytulności. Jeśli chcemy, aby parkiet posłużył Nam przez kilka dobrych lat musimy zwrócić uwagę nie tylko na jakość, ale również na jego odcień czy strukturę.  Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, aby mieć podłogę idealnie dobraną do naszego wnętrza. 

Naszym zdaniem najważniejszą zasadą jest zachowanie harmonii. Kolor podłogi jest bazową barwą naszego wnętrza, to do niej dopasowujemy kolor ścian, mebli i dodatków. Większość projektów opiera się na zachowaniu kontrastów, na pewno każdy z nas słyszał o tej metodzie, ciemna podłoga – jasne meble i na odwrót. Takie rozwiązanie pomaga zachować równowagę i estetyczną spójność. 

Panele dzielą się na jasne i ciemne, jednak nie tylko tonacja powinna mieć wpływ na nasz wybór. Musimy zwracać uwagę na odcień, fakturę czy wzór i odpowiednio dopasować je do naszych mebli. Mieszanie ze sobą wielu gatunków oraz kontrastujących barw, może działać na niekorzyść. 

Mam jasne meble, jaką podłogę powinienem wybrać?

Zachowaj kontrast:

Kierując się tą zasadą, idealnie sprawdzi się podłoga w ciemnej tonacji.  Doskonale będzie komponowała się z jasnymi, a nawet białymi meblami. Dzięki takiemu połączeniu nasze wnętrze będzie wyglądać przytulnie, przestronnie, a nawet elegancko. 

Zasada podobieństwa:

Metoda, która świetnie trafia w obecne trendy. Dzięki niej pomieszczenie wydaje się większe, bardziej przestronne i schludne. Dobierając jasną podłogę do jasnych mebli, nie zapominajmy o dodatkach, które będą ozdobą i przełamaniem całości. Połączenie dwóch podobnych odcieni pozwoli na stworzenie wnętrza w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Taka kompozycja stosowana jest w projektach w stylu skandynawskim. 

A co w przypadku ciemnych mebli?

Tutaj jedyną, dobrą opcją będzie zachowanie kontrastu. Ciemne meble tworzą zgrany duet z jasną podłogą. Warto jednak dopasować elementy, których odcienie są zbliżone – chłodne do chłodnych, ciepłe do ciepłych. W przypadku ciemnych mebli zastosowanie innego połączenia może się nie sprawdzić.  Zasada kontrastu daje możliwość korzystnych zmian aranżacji w przyszłości, naszym zdaniem warto ją zastosować.

Taką samą regułę polecamy w przypadku mebli w intensywnych kolorach. Jasna podłoga będzie idealnym podłożem do stworzenia modnego wnętrza. W tym duecie meble mają grać główną rolę. 

Jeśli nie planujecie wymiany podłóg przy każdym remoncie,  stawiajcie na sprawdzone, ponadczasowe i niezawodne rozwiązania.