fbpx

Jeśli nasze mieszkanie zlokalizowane jest przy ruchliwej ulicy, fabryce czy zaludnionym osiedlu, odgłosy z zewnątrz mogą mieć negatywny wpływ na jego użytkowanie. Inwestując w okna warto zwrócić uwagę nie tylko na szczelność czy odpowiedni design. Ogromny wpływ na nasz komfort mieszkania ma również ich dźwiękoszczelność, nie zapominajmy o tym aby ochronić siebie i bliskich przed uciążliwymi głosami dobiegającymi z zewnątrz. Hałas, może  niekorzystnie wpływać na tylko na nasz  komfort, ale tez na, koncentrację czy zdrowie. Mieszkając na zaludnionym osiedlu czy ruchliwej ulicy, warto przemyśleć zakup okien dźwiękoszczelnych. Takie okna to gwarancja ciszy i spokoju. 


Izolacyjność dźwiękowa to właściwość, która określa poziom niwelowania przepływu fal akustycznych, wibracji oraz drgań. Mierzona jest za pomocą wskaźnika Rw, czyli ważonego współczynnika tłumienia hałasu podanego w decybelach (dB). Im jego wartość jest wyższa, tym skuteczniejsza jest bariera odgłosów z zewnątrz. Często określany jest również jako Rw (C, Ctr), są to wskaźniki korekcyjne, które określają tłumienie rodzaju hałasu. C to wskaźnik dźwięków o wysokiej i średniej częstotliwości tj. ruch kolejowy, lotniczy czy z tras ekspresowych. Ctr to wskaźnik dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości tj. ruchliwa ulica w mieście. 
Na wybór nominalnej wartości ogromny wpływ ma otoczenie, w którym znajduje się budynek. Obiekty które są zlokalizowane np. w centrum miasta będą wymagały innego współczynnika niż te położone na wsi. Dla pełnego komfortu w tych pierwszych zdecydujemy się na zakup okien w przedziale 37-42 dB, a w domku na wsi wystarczający będzie poziom 20-25 dB. Budynki zlokalizowane blisko autostrad czy tras szybkiego ruchu będą wymagały izolacji nawet do 47 dB. Warto więc podczas inwestycji zwrócić uwagę na natężenie ruchu w naszym otoczeniu. 

Okna standardowe vs. okna dźwiekoszczelne

Standardowe okna mają współczynnik izolacyjności akustycznej na poziomie 30 dB, okna dźwiękoszczelne mają co najmniej 35 dB. Są w nich zastosowane grubsze szyby, wzmacniane profile i okucia. Takie okna są zazwyczaj cięższe od standardowych, wymagają więc innej techniki montażu. Okna są również bardzo szczelne, przez to pomieszczenie wymaga innego systemu wentylacji.  Na dźwiękoszczelność ma wpływ nie tylko szyba, dużo zależy od jej grubości, rodzaju, jakości ramy, rodzaju gazu w komorze międzyszybowej, szczeliny do infiltracji powietrza oraz sposobu montażu. 

Bogaty wybór okien, również tych z wysokim współczynnikiem izolacyjności dźwiękowej, znajdziecie w salonie Stylowy Parkiet.