fbpx

Szprosy inaczej zwane szczeblinami to listwy dzielące okno na mniejsze części. Zwykle stosowane w budynkach w stylu dworkowym, industrialnym czy rustykalnym. Nie brakuje ich także w klasycznych i nowoczesnych domach. Czy ówczesna technologia potrzebuje tego typu detali? Czy szprosy to już jednak przeżytek?

Dekoracyjny detal czy zbędny dodatek?

Współcześnie stosowane materiały oraz technologie do produkcji okien dają możliwość wykonania przeszklenia o dowolnej konstrukcji – małych szybek łączony szprosami czy wielkopowierzchniowych przeszkleń w wąskich ramach. Dziś szprosy uznawane są za dekoracyjny detal, który podkreśla charakter budynku, akcentując jego elegancki design. Szprosy mogą być szerokie lub wąskie, proste, frezowane, gięte w łuki lub koła. Szprosy konstrukcyjne wykonane są z takiego samego materiału jak rama okienna. Wyposażenie okna w szczebliny zależy tylko od naszych upodobań. W dobie nowoczesnej technologii mamy możliwość montowania dużych rozmiarów oszklenia, bez konieczności wzmacniania w ten sposób konstrukcji. 

Jak zatem szczebliny sprawdzają się w praktyce? 

Listwy umieszczone w oknach, dzieląc szybę na mniejsze części, ograniczają pole widzenia. Mają negatywny wpływ na izolacyjność cieplną czy łatwość w czyszczeniu okien. To może być powodem zmniejszenia ich popularności.

Wielkopowierzchniowe okna – modne spojrzenie na świat. 

W aktualnych trendach budowlanych najczęstszym wyborem są imponujących rozmiarów przeszklenia oraz okna narożne zapewniające widok bez ograniczeń. Nowe technologie pozwalają na montaż wieloformatowych przeszkleń, które są bezpieczne, ergonomiczne i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Oprócz zapewnienia rewelacyjnej widoczności optycznie powiększają wnętrze oraz naturalnie łączą przestrzeń domową z zewnętrzną. 

Trendy aranżacyjne zmieniają się z sezonu na sezon. Wybierając trwałe elementy wnętrza, najlepiej postawić na rozwiązania, które sprawdzą się w każdym stylu. Montując przeszklenia wzmocnione konstrukcją szprosów, ograniczamy się do określonej estetyki wnętrza. Aranżacyjnym pewniakiem będą wielkoformatowe okna w bardzo cienkich, aluminiowych ramkach, które nie przykuwają uwagi. 

Design wielkoformatowych przeszkleń można z łatwością dopasować do indywidualnych preferencji klienta, poprzez wybór profili czy rodzaju szkła. 

Nowoczesne techniki stolarskie gwarantują zapewnienie wszystkich funkcjonalności.

Wybierając tego typu rozwiązania, zyskujemy dostęp do światła dziennego i promieni słonecznych, przy zapewnianiu termoizolacyjności budynku. Kto by pomyślał, że okna mogą stać się tak energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem. Naturalnie doświetlone i dogrzane wnętrze pozwala obniżyć koszty rachunków, dbając jednocześnie o środowisko. 

Zarówno klienci, jak i producenci, powinni zadbać o to, by współczynnik przenikania ciepła Uw spełniał Warunki Techniczne. Co w konsekwencji oznacza, że przy wyborze przeszkleń trzeba zwracać uwagę nie tylko na efekt wizualny, ale także zadbać o odpowiednie parametry.  

Szprosy konstrukcyjne, które łączą ze sobą fragmenty szyby, zmniejszają parametry termoizolacyjne okna nawet o kilkanaście procent. Dodatkowo ograniczają dostęp do światła dziennego, co w konsekwencji zwiększa potrzebę używania światła sztucznego. 

Podsumowując, montaż okien ze szprosami to już przeżytek, rozwiązanie jest nieekologiczne i nieekonomiczne.

Praktykujmy mądre inwestowanie, okna są przecież zakupem na wiele lat. Jeśli doszedłeś do wniosku, że czas na wymianę okien w Twoim domu właśnie nadszedł, skontaktuj się z nami.