fbpx

Rolety mają rozbudowaną funkcjonalność – latem chronią przed słońcem, zimą potrafią zatrzymać ciepło w pomieszczeniu, są świetną alternatywą dla zasłon i firan oraz chronią naszą intymność przed czujnym okiem sąsiadów. To dodatek, którym niewielkim kosztem możesz odmienić swoje wnętrze.

Jak je dobrać i jakie są najlepsze? 

Dobierz sposób mocowania

  • Do ramy okiennej – montaż zalecany dla rolet w kasecie, którą za pomocą niewielkich wkrętów mocuje się do ramy okiennej. 
  • Do ściany nad oknem – zalecane dla grupy rolet bez systemu prowadnic lub firanowych. 
  • Bezinwazyjny – rolety są przyklejane lub nakładane za pomocą specjalnych uchwytów. 

Sposób prowadzenia

  • Roleta żyłkowa – krawędzie rolet prowadzone są wzdłuż cienkich żyłek. Dodatkowo posiadają obciążenie u dołu. 
  • Roleta wolna – czyli roleta bez systemu prowadnic. Również posiada obciążenie u dołu. Niestety nie sprawdza się najlepiej podczas uchylenia okna, odchyla się i przepuszcza światło do pomieszczenia. 
  • Roleta z prowadnicami – prowadnice umieszczane są wewnątrz ramy okiennej, pomiędzy nimi jest obciążnik z roletą. Ten sposób mocowania zapewnia pełną funkcjonalność nawet podczas uchylenia okna. 

Przepuszczalność promieni słonecznych

Najważniejszym zadaniem rolet jest regulowanie dopływu światła. Rodzaj rolety powinien być dobrany do stopnia nasłonecznienia pomieszczenia. Rolety z podgumowaną tkaniną posiadają najwyższy stopień zaciemnienia. Mogą one zablokować nawet ponad 95% światła padającego na ich powierzchnię. Tkaniny transparentne dopuszczają do pomieszczenia delikatnie rozproszone światło. Rolety w pełni zaciemniające świetnie sprawdzą się w mieszkaniach na parterze, zapewniając całkowitą intymność oraz dla osób, które nie przepadają za porannym słońcem.  Rolety okienne termoizolacyjne jednostronnie pokryte są materiałem skutecznie odbijającym promienie słoneczne, w efekcie roleta nagrzewa się stosunkowo słabiej od rolet gumowanych, dodatkowo jest nieco cieńsza. 

Walory estetyczne – kolor i wzór

Warto skupić się także na względach estetycznych. Rolety wykonywane są z materiałów o różnej strukturze, motywie czy kolorystyce. W zależności od upodobań możemy zastosować neutralne odcienie lub pozwolić sobie na kontrast i odrobinę ekstrawagancji. Modele w jasnym tonie wniosą do pomieszczenia nieco świeżości i sprawią, że będzie przytulniejsze, trzeba mieć na uwadze, że mają stosunkową większą przepuszczalność światła niż te w ciemnych barwach.

Rodzaje rolet

Rodzaj rolety należy dopasować do indywidualnych potrzeb oraz rodzaju wnętrza. Eksperci z naszego sklepu chętnie pomogą rozwiać wszelkie dylematy. Mają ogromną wiedzę i doświadczenie, którymi z przyjemnością się podzielą.

  • Rolety rzymskie – to propozycja dla estetów, dla których roleta to nie tylko praktyczny element wnętrza, ale także detal dekoracyjny. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. W ofercie znajdziemy wiele ciekawych modeli z różnych tkanin oraz innym sposobem montażu.
  • Rolety dzień i noc – układ prześwitujących oraz zaciemniających pasów pokrytych tkaniną. Ich budowa pozwala na łatwą regulację poziomu zaciemnienia wnętrza.
  • Rolety harmonijkowe (plisowane) – występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Mają bardzo przemyślaną konstrukcje, która nie przeszkadza podczas otwierania okien. Zapewniają odpowiedni poziom zaciemnienia, który można samodzielnie regulować. Atutem dla użytkowników jest to, że można je prać.
  • Rolety zewnętrzne – oprócz ochrony prywatności, wyciszają hałas (nawet o 6-14 dB), zapewniają przyjemny chłód latem, a zimą obniżają koszty ogrzewania. To świetne rozwiązanie dla właścicieli domów.